DEO PLAZA - WYSPA SPICHRZÓW | HISTORIA
DEO PLAZA
DEO PLAZA
152
page,page-id-152,page-template,page-template-page-templates,page-template-witamina-c,page-template-page-templateswitamina-c-php,historia,sidebar-primary,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,r1-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,r1-theme-ver-8.4.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive

Zakochaj się w miejscu z historią

Gdańsk — miasto o ponad tysiącletniej historii — zachwyca swoją nietuzinkową architekturą i wielokulturowością. Od wieków przy-ciągał ludzi kultury i sztuki, stanowił rozrywkowe i handlowe centrum Europy Północnej. Współczesny Gdańsk nadal elektryzuje. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści chętnie wybierają historyczną Drogę Królewską na cel swojej pieszej wycieczki. Przechodząc przez Zieloną Bramę ujrzą odbudowaną Wyspę Spichrzów — nowe centrum Głównego Miasta. Gdańsk przez wieki stawał się potęgą gospodarczą. Dynamiczny rozwój miasta wymógł konieczność budowy magazynów m.in. na zboże. Spichlerzy przybywało, a w XVI wieku było ich już około 340. Najsłynniejsze powstały w miejscu, które z obawy przed pożarami i grabieżami ogrodzono fosą, a następnie poszerzono i połączono z Motławą. Tak powstała Wyspa Spichrzów. Duże, przestronne i wielopiętrowe magazyny, zbudowane z drewna, cegły, gliny i kamieni, posiadały drewniane pomosty służące do transportowania towarów. W nocy spichlerze były odcinane od lądu poprzez podniesienie zwodzonych mostów, które łączyły wyspę ze stałym lądem. Ponadto, cennych towarów strzegły opłacane straże i tzw. psy spichrzowe. Legenda głosi, że młody chłopiec, który nie zdążył opuścić wyspy przed podniesieniem mostów, skrył sie na dachu jednego ze spichlerzy i — by uciszyć ujadąjace psy — grał im na skrzypcach. Opowieść o skrzypku na dachu krąży wsród gdańszczan od setek lat. Wyspa przetrwała powodzie i pożary, jednak liczba magazynów na zboże w 1815 roku zmniejszyła się o połowę. Epoka spichlerzy i składów dobiegła końca w II połowie XIX wieku, ustępując miejsca kantorom, sklepom, zakładom przemysłowym i usługowym, biurom i domom mieszkalnym.
Wyspa Spichrzów, unikatowy w skali światowej zespół portowo-spichrzowy, został doszczętnie zniszczony podczas II wojny światowej. Przetrwały tylko trzy spichlerze: Steffen, Deo i Wisłoujście. Dziś na tym terenie powstaje nowa historia — Deo Plaza — kompleks nowoczesnych budynków z apartamentami mieszkalnymi, aparthotelem, hotelem i pasażem handlowym. Zrewitalizowany spichlerz Deo stanowi wzór architektoniczny dla całej inwestycji, której nazwa jest hołdem dla historii tego niezwykłego miejsca.

Nowy kierunek rozwoju Wyspy SPICHRZÓW

W otoczeniu odrestaurowanego spichlerza Deo, w bezpośrednim sąsiedztwie Motławy i Głównego Miasta, powstaje miejsce unikatowe w skali Europy — inwestycja Deo Plaza. Na terenie powyżej 7000 m2 budowany jest nowoczesny projekt architektoniczny, wkomponowany w historyczną zabudowę Gdańska, na Wyspie Spichrzów. To przełomowy moment historii miasta, w którym stajemy się świadkami rewitalizacji zniszczonego podczas wojny terenu. Za sprawą inwestora, miejsce otrzymuje nowe życie.